Temizlikte Elle Yer Silinir Mi?

Elle yer silme temizlik hizmeti satın alan kişilerin zaman zaman talep ettiği bir temizlik yöntemidir. Öte yandan temizlik hizmeti veren kimselerin ise yapmaktan imtina ettiği, uzun süreli diz üstü çalışmalarda kalıcı sağlık sorunları yaratan bir temizlik yöntemidir.

Elle yer silmek endüstriyel topluma geçmeden önce insan gücünün yoğun olduğu temizlik yöntemlerinden biriydi. Günümüzde ise kişilerin temizlikteki performansını arttırmak ve kullanım kolaylığı sağlamak için yeni nesil moplar kullanılmaktadır.

Yeni nesil temizlik ürünleri kullanılmaya başlandığından bu yana temizliğe değer katacak bir çok mop, aparat ve yer temizleme mekanizmaları geliştirilmiştir.
Günlük kullanımlarda da performans sağlayan bu ürünler yer silmek için geliştirilmiş ürünlerdir. Moplar da günmüzde elle yer silmeyi aratmayacak modüler yapıya sahiptir.

Yer temizliğinde performans başlı başına temizlik aparatlarına bağlı değildir elbette. Temizliği etkileyen diğer unsurlar da temizlik kimyasalları, suyun ısısı, yüzeyin yapısı, kirlilik durumu ve temizlik görevlisi gibi unsurlar da çok büyük önem taşır.

Fakat günümüzde temizlik çalışanları elle yer silme hizmetini haklı olarak red etmektedir. Kirin ve mikroorganizmaların yoğun olduğu yer yüzeyinde dizlerinin üstünde, sürünerek yüzeyleri büyük havlularla elleriyke sıkarak silmeleri hiç hoş karşılanmamaktadır.

Hizmette performans ve iş güvenliğine önem veren platformumuz bünyemizdeki yönelendirmelerde ELLE YER SİLMEYİ YASAKLAMIŞTIR.
Temizlik çalışanlarının sürdürülebilir hizmeti için ve hizmet alanlarındaki iş güvenliği açısından uygun görmemektedir.

Unutmayalım ki temizlik çalışanlarının süper güçleri yoktur. Birçok temizlik çalışanı ihtiyaç dahilinde bu alanda istihdam edilmektedir. Bu nedenle yüksek güç ve persormans gerektiren çalışma şekilleri geçici ya da kalıcı sağlık sorunları yaratabiilmektedir. Kas ağrıları, kramplar, eklem ve kemik zedelenmeleri, menisküs, kireçlenme, eklem sıvı kayıpları...

Büyük kovalarda büyük bezleri sıkarak tüm daireyi dizlerinin üstünde, bedeninin gücünü dizlerine yükleyerek ya da sürünerek saatler alan yer silme işlemi sonrası ayağa kalkan kişiden temizlik hizmeti ve motivasyonu beklemek hiç doğru olmayacaktır !


Temizlikçi Ol