Bir Ofis Nasıl Temizlenir ve Nasıl Dezenfekte Edilir

Aslında hiç bir temizlik alanı için temel bir kural yoktur . Hizmet alanın ihtiyaç ve beklentileri dikkate alınarak yapılmaktadır. Dilenirse oda oda dilenirse belli bir işlem sıralamasıyla da takip edilebilinir. Her mekan kendi ihiyaçlarına göre belirlenir ve sıralaması ona göre yapılır. Fakat belli bir sıralama işlerin düzenle ilerlemesi için çok önemlidir. ofis dezenfektasyonunda tüm alanların düzenli dezenfekte edilmesi ve bunların yetkin personel tarafından yapılması dezenfektasyonun başarısı icin cok önemlidir. 

Ofis temizliğinde uygulanan standart temizlik şartlarını maddeler halinde sizlere sıraladık.

1. Çöp Boşaltma
Ofis temizliği işlemine başlarken ilk olarak eldiven takılır, günlük düzenli olarak temizliği yapılan ofislerde çöp kovaları genelde 1-2 parça kağıt parçası vs. küçük çöpler olacağından çöp poşeti genelde değiştirilmez beklediğinde koku yapacak meyve ve yemek kalıntıları varsa poşet ıslak ise veya yırtık büyük ise çöp poşetine boşaltılmaz kovaya takılı olan poşet değiştirilir. çöp toplama işlemi bittikten sonra takılı olan eldiven çıkartılarak sonraki temizlik işlemi için eldiven takılır. Bu arada çöp kovası kirli ise bez ile temizliği yapılır.

2. Yüzeylerin Tozunun Alımı
Toz alımında en büyük hassasiyet sıralamadır. Belli bir noktadan başlanıp o doğrultuda devam edilmelidir ki bir atlama söz konusu olmasın. Bir de masa yüzeylerinin temizliği çok önemlidir. Büyük çalışma alanları ya da yoğun çalışma masalarında toz alınırken masa üstü eşyaların yeri değiştrilmse de hafif bir düzenleme yapılmaktadır. Kalemler kalemliğe yerleştirilir, defterler üst üste düzenlenir gibi... Ama asla çalışma masasının genel düzeni bozulmamalıdır.

3. Telefon, Bilgisayar ve Elektronik Aletler Silimi
Çok dikkatli olunması gereken bir temizlik noktasıdır. Bu tip cihazlar hassas ve elektronik olmasından dolayı her hangi bir temas ya da yanlış işlem ile zarar görebilir. Telefon ahizeleri, klavyeler, monitörler, fax ve fotokopi makineleri hafif nemli bir bez ile dikkatlice silinir. Kimyasan temizlik ürünleri yüzeylerine sıkılarak uygulanamaz.

4. Zemin Temizliği
Ofislerde zeminleri halı kaplı ise süpürülür. Silinebilir yüzeyler süpürme işleminden sonra, mop suyuna ilgili ürün kimyasalı koyularak silinir.

5. Son kontrol;
Son adımın son kontrol olmasının amacı personelin yaptığı temizlik işlemini kendisi kontrol etmesi, varsa açık cam, su ve elektriklerin kapatılması, çıkışta kapı ve kapı kollarının silinmesi amacı taşımaktadır.


Temizlikçi Ol