Evde Koltuk ve Halı Yıkanır Mı?

Evde Koltuk ve Halı Yıkanır Mı?

Halı ve koltuklar evin en çok kirlenen eşyaları arasında bulunur ve düzenli olarak temizliklerinin yapılması gerekir. Halı ve koltuk yıkama işlemleri günümüzde genellikle profesyonel şirketler tarafından gerçekleştirilmektedir ancak gerekli ekipmanlarla evde halı yıkama ya da koltuk temizleme işlemleri yapılabilir.


Evde Koltuk Nasıl Temizlenir?

Gün içinde yorgunluğun giderildiği ya da tv keyfine eşlik eden koltuklar zaman içinde veya üstüne dökülen gıda, boya vb. maddeler sonucunda kirlenebilir. Kirli koltuklar kötü bir görüntüye sebep olmanın haricinde koltuğun ömrünü de kısaltmaktadır. Bu nedenle belirli zamanlarda koltukların temizlenmesi hoş bir görüntü sunarken evin içine de temizlik kokusu yayılacaktır. Evde koltuk yıkama ya da temizleme işlemleri ile koltuklarınız ilk günkü haline dönebilir.

Çıkarılabilen bir koltuk kılıfınız var ise kılıfları söküp çamaşır makinesinde uygun bir programla yıkayabilirsiniz. Ancak koltuk döşemelerinin sabit olduğu durumlar daha fazla emek ve uğraş isteyecektir. Koltuk yıkama nasıl yapılır sorusu genellikle sabit döşemeli koltuklara sahip olanlar tarafından merak edilir. Evde bu işlemi gerçekleştirmek için şu adımları uygulayın:
 

  • Koltuğun tüm köşeleri de dahil olmak üzere elektrik süpürgesi ile temizlenmelidir. Bu sayede koltuğun kenarına sıkışan kırıntı, tüy vb. toplanacaktır. Evcil hayvanınız varsa tüy toplama ruloları kullanabilirsiniz.
  • Genellikle koltuk etiketlerinde yıkama ve temizleme talimatları hakkında etiketler bulunur. Koltuklar döşeme türüne göre sulu ya da susuz temizlenebilir.
  • Koltuğun üzerine yayılan lekeler için uygun bir deterjan kullanın ve ıslak bir bezle silin, ardından özel koltuk deterjanları ile koltuğu baştan sona temizleyin.
  • Odayı havalandırmak koltuğun daha kısa sürede kurumasına yardımcı olurken nemli kalmasını engelleyecektir.


Evde Halı Nasıl Yıkanır?

Günümüzde çamaşır makinesinde yıkanabilen halılar olsa da bu durum henüz yaygınlaşmamıştır. Halı yıkama nasıl yapılır hakkında bilgi sahibi olmak için aşağıda belirtilenleri uygulayabilirsiniz:
 

  • Halıların ön ve arka yüzünü elektrik süpürgesiyle süpürün,
  • Kovaya beyaz sirke ve sıcak su koyarak temizlik için özel bir deterjan hazırlanabilir veya beyaz sabunu sıcak suda eritmek etkili bir yöntem olarak tercih edilebilir aynı zamanda halı için özel deterjanlar da mevcuttur,
  • Uygun bir halı fırçası ve deterjanla halının tüm yüzeyi temizlenir ve nemli bir bezle sabun kalıntıları arındırılır.
  • Halı ve koltuk yıkama işlemleri düzenli olarak yapılmalıdır, bu eşyaların toz ve akarları hapsetmesi sebebiyle alerji riski çoğalmaktadır.

Temizlikçi Ol