Detay Mutfak Temizliği Nasıl Yapılır?

Detay Mutfak Temizliği Nasıl Yapılır?

Mutfak, ev temizliği açısından en hijyen yerlerin başında gelir. Damak tadına uygun yemekler hazırlayabileceğin ve ailen ya da misafirlerin için birbirinden lezzetli atıştırmalıklar pişirebileceğin mutfağının, sağlığını tehdit etmesini istemiyorsan her köşesine titizlikle dokunman gerekir. Bu nedenle de mutfak temizliğinin evin diğer bölümlerine göre daha zahmetli olduğu bilinir. Öyleyse buyrun size mutfak temizlizliğinde pratik bilgiler.

Bulaşık makinesi, ocak, buzdolabı, fırın gibi pek çok beyaz eşyanın bir araya toplandığı, mutfak masasının, tezgahın ve tüm mutfak gereçlerinin kendi düzenini kurduğu mutfakta temizlik yapmak biraz zorlayıcı olabilir. Ancak adım adım ilerleyerek ve mutfağın en kirli alanlarına daha fazla özen göstererek pırıl pırıl bir mutfağa sahip olabilirsin. Temizlik işine ocaktan başlayabilirsin. Ocaklar, her mutfakta kirlerin ve kurumuş yağların en sevdiği alanlardır. Zemine ve diğer alanlara geçmeden önce ocağı tertemiz bir hale getirmek temizlik motivasyonunu artırmaz mı? Tek yapman gereken, ocağın üzerindeki ızgaraları kaldırmak ve bulaşık süngerine biraz deterjan ya da yağ çözücü döküp, ocağın üzerindeki kirleri ovalamak. Eğer yağ ve kirler kurumuşsa önce kurumuş lekeleri deterjanlı sünger ve sıcak suyla hafifçe silerek yumuşatabilir, daha sonra ikinci bir hamle ile söküp atabilirsin. İkinci hamle için bulaşık deterjanını yıkayarak üzerine birkaç damla çamaşır suyu dökebilirsin. Ocak gözleri çıkıyorsa, gözleri de ılık deterjanlı suyla yıkayabilirsin. Ocağa yerleştirmeden önce ocak ızgaralarını da aynı yöntemle kirlerden arındırabilirsin.
 
Buzdolabı temizliği ise hassasiyet ister çamaşır suyu ya da ağır kimyasallar yerine, gıda temasında insan sağlığına tehlike oluşturmayacak organik temizlik kimyasallarının kullanılmasıdır. Fırınlar ise mutfağın en zor temizlik alanıdır. Bu bölümde buhar makineleri çok işe yaramaktadır ve tabiki yağ çözücüler de olmazsa olmaz. Önce yağ çözücü ile ovalanır ve temizlenir ağır kir bir miktar çıktıktan sonra buhar makinesi ile kalan kirler çıkarılır.
Varsa fırın tepsileri ovalanır ve temizlenir.
Küçük ev aletleri hassas bir şekilde temizlenir tozu alınır. 
Yerler,dolaplar ve tezgah silinip süpürülür. İşler tamam.
 


Temizlikçi Ol